Finansowanie wewnętrzne w kosztach przez trzy lata
CIT | Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy będące zachętą do wnoszenia do spółek dopłat oraz zatrzymywania w nich zysków. Zmiana ta pozwoli im jednak zmniejszyć dochód dopiero od 2020 r. Jarosław Sekita
Zgodnie z nowym art. 15cb ustawy o CIT „W spółce za koszt uzyskania przychodów uznaje się również kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty:
1) dopłaty wniesionej do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub
2) zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki".
Chociaż beneficjentem nowej regulacji są spółki kapitałowe (oraz spółka komandytowo-akcyjna), podjęcie decyzji pozwalającej na potrącenie kosztu leży po stronie jej wspólników lub akcjonariuszy (dalej nazywanych łącznie „wspólnikami"). Nowy koszt jest zachętą do finansowania „wewnętrznego" spółek przez wspólników. Może to nastąpić poprzez wniesienie przez wspólników dopłat lub brak wypłaty dywidend i pozostawienie zysku w spółce. Spółka ma w takich przypadkach prawo do potrącenia kosztu uzyskania przychodów, chociaż nie ponosi ciężaru samego kosztu. Koszt ma charakter „wirtualny" i nie ma odpowiednika ekonomicznego w postaci np. odsetek płaconych od pozyskiwanego w ten sposób kapitału.
Co mówi kodeks spółek handlowych
W spółkach z o.o....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta