Część odsetek nie powiększy wartości początkowej środka trwałego
Część odpisu amortyzacyjnego, która odnosi się do kosztu finansowania dłużnego, może być ustalona poprzez obliczenie proporcji, w jakiej jego wartość ujęta w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej pozostaje w stosunku do całości jego wartości początkowej.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 września 2018 r. (0114-KDIP2-2.4010.267.2018.1.AM).
Wnioskodawca (spółka) jest polskim podatnikiem CIT, rezydentem podatkowym w Polsce, działającym w branży chemicznej. W związku z prowadzoną działalnością, nabywa lub wytwarza we własnym zakresie środki trwałe oraz nabywa wartości niematerialne i prawne, które będą podlegały amortyzacji podatkowej. Zakup lub wytworzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych może się odbywać ze środków własnych spółki albo z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. W szczególności spółka może wykorzystywać środki finansowe pozyskane na podstawie umowy kredytu bankowego lub na podstawie umów pożyczek zawartych z innymi podmiotami. W związku z tym, spółka może ponosić koszty związane z pozyskaniem oraz korzystaniem z finansowania, które będą spełniać definicję kosztów finansowania dłużnego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta