Co to jest ulga B+R i w jaki sposób z niej skorzystać
PIT/CIT | Podmioty gospodarcze prowadzące we własnym zakresie prace badawczo-rozwojowe, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione w tym celu koszty. Co ważne, prawo to nie jest uwarunkowane pozytywnym wynikiem podjętych działań.
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych uldze podatkowej związanej z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. W dzisiejszej części przedstawione zostaną cechy charakterystyczne ulgi B+R oraz poszczególne kroki związane z jej zastosowaniem.
W kolejnych częściach omówione zostaną bardziej szczegółowo poszczególne kroki dotyczące wdrożenia ulgi.
Ulga B+R – kilka statystyk
Ulga na prace badawczo-rozwojowe została wprowadzona 1 stycznia 2016 r. do polskich przepisów podatkowych zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26e), jak i do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18d). W 2016 r., zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, z ulgi skorzystało mniej niż 450 podatników CIT i PIT, jednak od tego czasu wysokość ulgi była systematycznie zwiększana do obecnego poziomu 100 proc. odpisu kosztów prac badawczo-rozwojowych.
Biorąc pod uwagę liczbę ponad 500 wydanych indywidualnych interpretacji podatkowych w latach 2016-2018 dotyczących ulgi na prace B+R, można zakładać, że ulga budzi coraz większe zainteresowanie, choć może to również oznaczać pojawiające się wciąż wątpliwości w jej zastosowaniu.
Ulga na prace badawczo-rozwojowe skierowana jest do wszystkich osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce opodatkowaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta