Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cel: zniknąć z raportów o złym stanie powietrza za dziesięć lat

03 grudnia 2018 |
Henryk Kowalczyk kieruje Ministerstwem Środowiska  od stycznia 2018 r.
źródło: materiały prasowe
Henryk Kowalczyk kieruje Ministerstwem Środowiska od stycznia 2018 r.
Mamy się czym pochwalić,  bo przekroczyliśmy cele wyznaczone protokołem z Kioto i ograniczyliśmy emisje o ponad 30 proc. względem wymaganych  6 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym - mówi minister Kowalczyk (na zdj. elektrownia w Bełchatowie)
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Mamy się czym pochwalić, bo przekroczyliśmy cele wyznaczone protokołem z Kioto i ograniczyliśmy emisje o ponad 30 proc. względem wymaganych 6 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym - mówi minister Kowalczyk (na zdj. elektrownia w Bełchatowie)

ROZMOWA | Kraje, które chcą dogonić resztę świata, muszą się rozwijać, a to wiąże się ze wzrostem emisji CO2

Rz: Polskie Ministerstwo Środowiska jest gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ. Jego twarzą będzie pełnomocnik ds. prezydencji COP24 wiceminister środowiska Michał Kurtyka. A jaka będzie rola premiera czy prezydenta?

Henryk Kowalczyk: Dzięki temu, że Polska jest gospodarzem konwencji klimatycznej w Katowicach, twarzy COP24 będzie wiele.

Prezydent na pewno ma ważną rolę do odegrania podczas szczytu liderów, zaplanowanego na 3 grudnia. To na jego zaproszenie przyjadą głowy pozostałych państw. Z kolei premier będzie reprezentował nas w rozmowach merytorycznych z szefami innych rządów.

Co uznamy za sukces katowickiego szczytu?

Sukcesem będzie podpisanie tzw. pakietu katowickiego. Zawrzemy tam szczegółowe rozwiązania prowadzące do realizacji celu, pod którym podpisała się większość krajów w Paryżu.

Negocjowany przez strony tekst porozumienia katowickiego obejmie około 20 tematów. Część z nich nie budzi kontrowersji. Wśród nich jest np. adaptacja do zmian klimatu, przeciwdziałanie suszy czy zagrożeniom powodziowym i huraganowym. Wszyscy zgadzają się co do tego, że takie działania trzeba podejmować.

A jakie mogą być punkty zapalne?

Trudno będzie pogodzić odmienne interesy poszczególnych krajów. Jedne mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11221

Wydanie: 11221

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament