Lasy dla klimatu
ROZMOWA | Mamy coraz więcej lasów, które produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i łagodzą klimat
Rz: Dlaczego szczyt klimatyczny COP24 to dla Lasów Państwowych (LP) ważne wydarzenie?
Andrzej Konieczny: Jesteśmy odpowiedzialni za większość lasów w Polsce, więc interesują nas wszystkie pomysły, rozmowy lub działania mogące mieć wpływ na ograniczenie niekorzystnych skutków zmian klimatu, które coraz mocniej odbijają się na leśnych ekosystemach. We znaki daje się wieloletnia susza i będące jej następstwem zamieranie sosen, świerków, zwłaszcza w Sudetach, a do tego wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Nasilają się też gwałtowne zjawiska pogodowe, jak nawałnice z sierpnia ub.r., które zniszczyły ogromne połacie lasów od Wielkopolski po Kaszuby. Jako Lasy Państwowe podejmujemy wysiłki, by jak najlepiej przygotować na te wyzwania samą organizację oraz powierzone nam lasy, ale też – jak wszyscy – liczymy na działania państw w wymiarze globalnym.
Co więcej, LP mają zaszczyt być współorganizatorem polskiego pawilonu narodowego na COP24. Będą w nim prezentowane również nasze projekty, które wpisują się w triadę Technologia-Człowiek-Przyroda, wokół której skupia się przesłanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta