Pracownik na celowniku
edukacja | Staże, praktyki, klasy patronackie – w takie projekty coraz chętniej angażują się przedsiębiorcy ze specjalnych stref ekonomicznych. janina blikowska
Dynamiczny rozwój gospodarczy, spadające bezrobocie oraz postęp technologiczny wpłynęły na przeobrażenie rynku pracy. Teraz głównym wyzwaniem, z jakim muszą się mierzyć przedsiębiorcy, to znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – uważa Małgorzata Popławska, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT).
Jej zdaniem brak pracowników to obecnie największa bariera inwestycyjna. Aż 30 proc. firm deklaruje, że jest on powodem zastopowania rozwoju ich projektów. – Dlatego coraz większego znaczenia nabiera kształcenie pracowników, dopasowane do potrzeb pracodawców i wyzwań tzw. rewolucji 4.0, czyli automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Krakowski Park Technologiczny stara się pełnić rolę pośrednika między „formalnym" systemem edukacji, czyli szkołą i jednostkami prowadzącymi szkoły, a pracodawcami – mówi prezes Popławska.
Warsztaty u przyszłego szefa
KPT włączył się w promocję szkolnictwa zawodowego, pokazując korzyści z aktywnego uczestnictwa w procesie kształcenia uczniów i pełniąc rolę pośrednika. – Łączymy przedstawicieli szkół oraz przedsiębiorstw, organizujemy wspólne debaty, inicjujemy współpracę. Opracowaliśmy raport na podstawie ankiet zebranych wśród szkół branżowych i techników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta