Leasing operacyjny nadal może być korzystny podatkowo
PIT/CIT | Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wziąć w leasing drogi samochód i rozliczać go według dotychczasowych reguł, mają niecały miesiąc na zawarcie umowy. Powinni jednak pamiętać o jej odpowiednim sformułowaniu. Artur Barczak
Nowelizacja ustaw podatkowych, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 roku zakłada wiele negatywnych konsekwencji podatkowych, zwłaszcza w zakresie powszechnie stosowanych umów leasingu operacyjnego na samochody osobowe. W stosunku do wspomnianych umów zastosowanie znajdzie limit kosztowy (do 150 tys. zł), który wcześniej stosowany był wyłącznie do odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, których wartość przekraczała 20 tys. euro.
Aby lepiej przygotować się na przyszłoroczne zmiany przepisów w zakresie leasingu operacyjnego oraz uniknąć nieoczekiwanych konsekwencji, poniżej przedstawiono działania jakie firma może wdrożyć w celu zmniejszenia ryzyka podatkowego.
Zgodnie z ustawą z 23 października nowelizującej przepisy ustaw o PIT i CIT oraz niektórych innych ustaw, wprowadzony zostanie limit w zaliczaniu do kosztów podatkowych rat leasingu operacyjnego. Limit będzie jednak dotyczył tylko aut, których wartość przekroczy 150 tys. zł (kwota netto + ewentualnie nieodliczony VAT). Na podstawie przepisów przejściowych do tzw. starych umów leasingu stosuje się przepisy dotychczasowe, jeśli umowy były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta