Dalsze obniżenie amortyzacji możliwe od początku roku
Poprzez zmianę stawki amortyzacyjnej dla danego firmowego składnika majątku da się wpłynąć na wysokość odpisów ujmowanych w kosztach, co ma znaczenie np. w przypadku rozliczania strat.
- Spółka z o.o. obniżyła w styczniu 2018 r. stawki amortyzacyjne od środków trwałych o połowę. Czy w styczniu 2019 r. będzie mogła jeszcze bardziej obniżyć ich amortyzację? – pyta czytelniczka.
Obniżoną stawkę amortyzacji można nie tylko podwyższyć, ale również jeszcze bardziej obniżyć. W przypadku gdy podatnicy mają nierozliczoną stratę z lat ubiegłych, jak również gdy przewidują, że poniosą stratę za rok bieżący, ewentualnie przywidują, że nie osiągną odpowiednich dochodów w przyszłym roku, wówczas warto, aby rozważyli obniżenie stawek amortyzacji środków trwałych. Pozwala to bowiem na zmniejszenie kosztów podatkowych, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie wyższego dochodu umożliwiającego zrekompensowanie strat. Jednocześnie, gdy sytuacja się poprawi, można wrócić do wyższych stawek. Na obniżonych w takiej sytuacji stawkach firma nic nie traci. Wydłuża się tylko okres amortyzacji, ale koszty amortyzacji dostosowane są do spodziewanych przychodów firmy i do możliwości odliczenia strat.
Tylko dla środków trwałych
Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych daje art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych (dalej: wykaz) stawki dla poszczególnych środków trwałych. Stawki można zmienić począwszy od miesiąca, w którym środki te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta