Od Piątej Alei do Nowego Światu
handel | Na nowojorskiej Piątej Alei czynsz wynosi 28 tys. euro za metr rocznie, na warszawskim Nowym Świecie – 1 tys. Ale ulice handlowe ostro podgryza internet. piotr mazurkiewicz
Zmiany na rynku handlowym w USA powoduje głównie rosnąca potęga platformy Amazon, która już dawno przestała być sklepem internetowym. Stała się ogromną platformą z milionami ofert. Konkuruje o klientów cenami, ponieważ nie musi ponosić kosztu wynajmu sklepów, ale też czasem dostawy – wiele kategorii produktów trafia do klienta jeszcze tego samego dnia, którego zostało złożone zamówienie. Amazon w jednym miejscu łączy także tysiące sprzedawców z najróżniejszych sektorów i jest realną konkurencją dla wszystkich sektorów rynku.
Ostatnią ofiarą błyskawicznej ekspansji Amazona jest sieć handlowa Sears, czyli prawdziwa legenda branży, istniejąca od końca XIX w. W latach 60. XX w. firma była największym sprzedawcą detalicznym na świecie i na stałe weszła do krajobrazu zwłaszcza mniejszych miast i przedmieść aglomeracji. To typowy przykład wielkiego hipermarketu, choć bez żywności. Firma sprzedaje bowiem zarówno sprzęt elektroniczny, jak i akcesoria domowe, motoryzacyjne oraz odzież.
Amerykański rynek handlowy odczuwa konkurencję sprzedawców internetowych. W 2017 r. zamkniętych zostało 10 tys. sklepów detalicznych, w tym roku stało się to już udziałem 3,8 tys. Proces restrukturyzacji czołowych grup trwa. Największą i najbardziej znaną firmą w tarapatach jest Toys...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta