Kiedy aport zespołu składników majątkowych jest wyłączony z VAT
Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w jej skład powinny zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 września 2018 r. (0114-KDIP1-1.4012.383.2018.4.AM).
Wnioskodawca (bank) prowadzący zasadniczą działalność w zakresie świadczenia usług finansowych zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług. Zapytanie dotyczyło możliwości uznania planowanego wniesienia przez bank aportem do spółki (dalej: spółka) składników materialnych i niematerialnych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) i wyłączenia tej transakcji z opodatkowania VAT.
Przedmiotem aportu miał być należący do banku ośrodek świadczący usługi szkoleniowe i wypoczynkowe na rzecz banku oraz, w niewielkim stopniu, na rzecz zewnętrznych klientów (dalej: ośrodek). Wraz z aportem składników majątkowych i niematerialnych do spółki przeszłyby wszelkie prawa i obowiązki, jak również aktywa oraz zobowiązania związane z działalnością ośrodka, w tym nieruchomość, umowy z pracownikami oraz kontrahentami, personel zarządzający oraz administracyjny, księgowość i kadry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta