Obniżenie odpisów nie jest nadużyciem podatkowym
Szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej uznał, że przedsiębiorca ma prawo wpływać na wysokość dochodu i swoich zobowiązań wobec fiskusa, poprzez zgodną z przepisami zmianę stawek amortyzacyjnych.
Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych dla celów podatkowych jest jednym z narzędzi planowania obciążenia podatkowego firm. Wynika to przede wszystkim z często istotnych, ponadprzeciętnych nakładów finansowych ponoszonych na zakup trwałego majątku, które poprzez odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych podlegają rozliczeniu jako koszt uzyskania przychodów.
Racjonalne dysponowanie środkami
Z jednej strony w wielu przypadkach podatnicy mogą być zainteresowani rozliczeniem jak najszybciej jak najwyższej wartości odpisów amortyzacyjnych. Dzięki temu podatnik uwzględnia w bieżącym rozliczeniu podatkowym wyższą wartość kosztów uzyskania przychodów prowadzącą do niższego dochodu i tym samym niższej kwoty podatku do zapłaty. Taki sposób rozliczenia zakupu majątku firmy doprowadzi do odroczenia płatności podatku. Jest to, co do zasady, korzystne dla podatnika, ponieważ skutkuje możliwością dysponowania przez niego przez dłuższy czas środkami pieniężnymi, które musiałby przeznaczyć na zapłatę podatku. Dzięki wyższym odpisom amortyzacyjnym dokonanym w danym okresie rozliczeniowym u podatnika może się więc pojawić np. oszczędność w postaci kosztów finansowania dłużnego, które musiałby ponieść, gdyby konieczność zapłaty podatku powstała szybciej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta