Wielkopolskie Soplicowo i Zakopane Hasiora
Artyści| W księgarniach królują książki monograficzne i wspomnienia. Podobne wrażenia oferują muzea Hasiora, Iwaszkiewicza, Mehoffera, Mickiewicza.
Mickiewicza większość z nas kojarzy z Litwą i Paryżem, gdzie trudniej się wybrać niż do pałacu w Śmiełowie w Wielkopolsce, gdzie poeta myślał o udziale w powstaniu listopadowym, a spotkał pierwowzór Telimeny, co później zaowocowało „Panem Tadeuszem".
Pomysł sielskiego poematu narodził się w 1831 roku podczas pobytu wieszcza w Wielkopolsce. Upamiętnia to muzeum noszące dziś imię poety, mieszczące się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku.
Romans z Telimeną
Historyczna sława pałacu datuje się od czasu, gdy jego właścicielem został Hieronim Gorzeński, oficer napoleoński, adiutant jednego z francuskich marszałków. Do końca życia angażował się w działalność konspiracyjną, w czym pomagało strategiczne położenie pałacu tuż przy granicy cesarstwa pruskiego i cesarstwa rosyjskiego. W sierpniu 1831 roku trafił do Śmiełowa Adam Mickiewicz wiozący pisma Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego.
Poeta przebywał w pałacu pod fałszywym nazwiskiem Adama Mühla. Oficjalnie przedstawiany był jako kuzyn i guwerner dzieci Gorzeńskich. Dokumentem tej konspiracyjnej przygody jest wpis do sztambucha Honoraty Skórzewskiej z Kopaszewa z sierpnia 1831 r. Brzmi następująco: „Adam – niegdyś Mickiewicz, później Mühl, na koniec Niegolewski. Nie wiem, jak mię nadal nazywać będą, od Pani chciałbym zawsze nazwanym być – życzliwym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta