Biznes i nauka muszą się polubić
innowacje | Bez dobrej współpracy przedsiębiorców z uczelniami nie da się budować nowoczesnej gospodarki. Na szczęście przybywa przykładów, że w Polsce sytuacja zmienia się na lepsze.
W globalnych rankingach innowacyjności nasz kraj wypada słabo, ale jest szansa na poprawę. Optymizmem napawają najnowsze wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że nasz kraj jest liderem wzrostu liczby zatrudnionych w obszarze badań i rozwoju wśród krajów UE oraz OECD.
Inwestycja w przyszłość
Jeśli nie postawimy na autorskie, innowacyjne produkty i usługi, to polskie przedsiębiorstwa nie będą w stanie skutecznie konkurować z globalnymi gigantami. O tym, że jest to możliwe, świadczy przykład rzeszowskiego Asseco Poland. Efektem zrealizowanych przez tę firmę projektów badawczych są autorskie systemy informatyczne, z których korzysta ponad połowa polskich banków, największe firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne, podmioty służby zdrowia oraz administracja publiczna. Asseco współpracuje z Politechniką Rzeszowską na podstawie zawartego pięć lat temu porozumienia.
– Dzięki tej inicjatywie realizowane są projekty z wielu obszarów badawczych. W ten sposób zbudowano i wyposażono laboratorium komputerowe, będące centralnym punktem fizycznej obecności naszej firmy na uczelni. Pracownicy Asseco prowadzą także regularnie wykłady ze studentami oraz realizowane są prace dyplomowe – mówi Maciej Koryl, projektant oprogramowania w pionie banków komercyjnych w Asseco Poland....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta