Rynek stali wciąż rośnie, ale już łapie zadyszkę
Polska potrzebuje coraz więcej stali. – Mimo to nasze perspektywy rozwoju są mgliste – narzekają krajowi producenci. To efekt rosnących cen energii i niekorzystnych regulacji dla hutnictwa. Barbara Oksińska
Choć eksperci oczekują , że w 2019 r. globalny rynek stali będzie nadal rósł, to dynamika wzrostu będzie wyraźnie mniejsza niż przed rokiem. Spowolnienie dotknie także Polskę. Szacuje się, że wzrost popytu na stal nad Wisłą wyniesie w tym roku 2–3 proc., podczas gdy w 2018 r. sięgnął aż 10 proc.
Branża obawia się, że może powtórzyć się scenariusz z ubiegłego roku, kiedy pomimo rosnącego zapotrzebowania na produkty stalowe w Polsce, krajowi producenci nie byli w stanie w pełni wykorzystać tego trendu, a zwiększony popyt pokrył w większości import z krajów Unii Europejskiej oraz z innych części świata.
Kluczowe Chiny
– Rok 2019 nie rysuje się tak cukierkowo jak poprzedni, bo oczekujemy spowolnienia na rynku hutniczym. Mimo wszystko zakładam, że ten rok i tak będzie dobry dla branży, choć pewnie naszej spółce nie uda się powtórzyć rekordowych wyników z 2018 r. – podkreśla Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognoru, produkującego wyroby hutnicze.
Jak szacuje World Steel Association (WorldSteel), w tym roku globalny popyt na stal urośnie o 1,4 proc., do 1,68 mld ton. To zdecydowanie mniej niż w 2018 r., kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta