Fiskus ma liberalne podejście do kwalifikacji bonów
Aby rozróżnić bon jednego i różnego przeznaczenia, należy odpowiedzieć na pytanie czy już w momencie jego emisji, dostępnych jest wystarczająco dużo informacji, aby stwierdzić, gdzie i w jakiej kwocie ma nastąpić opodatkowanie VAT.
Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2019 r. (0114-KDIP1-3.4012.43.2019.1.MT).
W ramach prowadzonej działalności spółka (wnioskodawca) zajmuje się przede wszystkim udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz dodatkowo świadczy usługi innego rodzaju, takie jak usługi medycyny estetycznej. Usługi te są świadczone na terytorium Polski, wyłącznie w placówkach wnioskodawcy albo placówkach współpracujących z wnioskodawcą. Spółka udostępnia swoim klientom możliwość zapłaty za świadczone usługi bonami wartościowymi (voucherami) oraz bonami na pakiety usług.
Bony wartościowe opiewają na wskazaną wartość pieniężną. Na podstawie takiego bonu klient może skorzystać z dowolnych świadczeń wybranych z oferty wnioskodawcy, jednak w ramach jednego bonu wybór ograniczony jest tylko do usług tego samego rodzaju, tj. albo do świadczeń zdrowotnych, albo do usług medycyny estetycznej. Bony na pakiety usług są przypisane do pakietów określonych usług, które mogą zostać zrealizowane poprzez wykorzystanie danego bonu.
Usługi realizowane na podstawie bonów korzystają ze zwolnienia z VAT (świadczenia zdrowotne) albo podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 23 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta