Ograniczenie emisji spalin jest możliwe
Trendy | Kierowcy, którzy ominą korki, stosując się do zaleceń nadzorującej ruch sztucznej inteligencji, dostają punkty, które zamieniają na nagrody.
Monachium
Sztuczna inteligencja i przetwarzanie dużych zbiorów danych mogą się okazać skuteczną bronią w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Udowodnił to właśnie pilotażowy program, który w Monachium uruchomiły firmy Siemens Mobility, Hawa Dawa oraz operator platformy Ryd.
Według rankingu Traffic Scorecard Monachium jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Niemczech. Średni czas, jaki w ciągu roku kierowcy spędzają w korku, to 51 godzin. Monachium to także drugie co do wielkości miasto u naszych zachodnich sąsiadów o największym stężeniu dwutlenku azotu. W listopadzie ub.r. rozpoczęto tam czterotygodniowy program, który w czasie rzeczywistym na podstawie danych środowiskowych i danych z aut optymalizował ruch w mieście, pokazując kierowcom alternatywne trasy jeszcze przed rozpoczęciem przez nich podróży. Użytkownicy, którzy skorzystali z alternatywnych tras w czasie programu pilotażowego, byli nagradzani punktami, które można było wymieniać na nagrody np. w sklepie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta