Częstotliwość podróży służbowych nie wpływa na zwolnienie z PIT
Spółka nie jest zobowiązana do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od ponoszonych przez nią kosztów podróży osób zarządzających.
Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 29 stycznia 2019 r. (I SA/Bd 886/18).
Spółka podpisała z członkami zarządu umowy dotyczące świadczenia usług zarządzania. Do obowiązków zarządzających należą m.in. podróże służbowe, których koszty są pokrywane przez spółkę. W związku z tym spółka zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem czy wartość poniesionych z tego tytułu wydatków będzie przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych, przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21 ust. 13 ustawy o PIT oraz czy w konsekwencji na spółce ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy. Zdaniem spółki obowiązek podatkowy nie powstanie, a przychodem zarządzającego podlegającym opodatkowaniu ze źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT będzie wartość wynagrodzenia wynikającego z umowy o świadczenie usług zarządzania oraz inne świadczenia pozapłacowe, które przysługują mu na podstawie tej umowy i stanowią dla niego definitywne przysporzenie majątkowe. Koszty podróży służbowej nie zaliczają się jednak do tej kategorii.
Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem spółki (0115-KDIT2-2.4011.288.2018.2.ENB). Jego zdaniem, świadczenia związane z podróżami służbowymi zarządzających nie mieszczą się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta