„Dobra zmiana” ruszy w sądach pełną parą
To zmiany, na które od lat czekają sędziowie. Dlaczego więc są tak sceptyczni, kiedy o nich słyszą?
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad drugą odsłoną reformy wymiaru sprawiedliwości. Gotowe są już główne założenia projektu. Otóż drobnymi sprawami karnymi zająć się mają sędziowie pokoju.
Niepotrzebne im będzie wykształcenie prawnicze. Wystarczy uczciwość oraz odpowiednie doświadczenie życiowe. Kandydat na sędziego pokoju musi mieć co najmniej 35 lat i będzie wybierany w wyborach powszechnych organizowanych na poziomie powiatu. MS zastrzega, że ani kandydat, ani sędzia pokoju nie mogą należeć do partii politycznych. Sprawy sędziom pokoju będą przydzielane losowo, tak jak sędziom sądów powszechnych. Toczyć się będą wedle uproszczonej procedury. Sędziowie pokoju będą mogli stosować zasady słuszności przy wyrokowaniu. Odwołania od ich wyroków trafią do sędziów sądów powszechnych.
Czym się zajmą? Sprawami o wykroczenia, drobnymi sprawami karnymi, niektórymi sprawami pracowniczymi i konsumenckimi do określonej ustawowo wartości przedmiotu sporu,takimi jak drobne kradzieże sklepowe czy spory sąsiedzkie.
Ministerstwo analizuje także możliwości uproszczenia polskiego wymiaru sprawiedliwości i wprowadzenia tylko dwóch szczebli sądów powszechnych, tak by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta