Polskiej chemii pomogą nowoczesne laboratoria
Krajowe zakłady chemiczne rozbudowują swoje działy badawczo-rozwojowe. Pozwoli im to wprowadzać na rynek specjalistyczne produkty i gonić światową konkurencję, która na innowacje od lat wydaje ogromne pieniądze. Barbara Oksińska
Największe krajowe spółki chemiczne coraz większą część swoich nakładów inwestycyjnych przeznaczają na innowacje. Żeby móc w pełni rozwinąć skrzydła w tym obszarze, współpracują z polskimi naukowcami i otwierają własne centra badawcze. Poszukują też innowacyjnych pomysłów na rynku, wspierając finansowo startupy.
Zdjęcia pól z satelity
Centrum badawczo-rozwojowe w Tarnowie w drugiej połowie 2018 r. otworzyła największa polska firma chemiczna Grupa Azoty. Inwestycja pochłonęła ponad 80 mln zł, a jej celem było stworzenie nowoczesnego zaplecza dla realizacja badań w skali półtechnicznej, czyli w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, na bazie opracowanych wcześniej w skali laboratoryjnej technologii. – Obecnie w ramach działań centrum prowadzone są m.in. badania nad opracowaniem innowacyjnych formuł nawozowych o zwiększonej efektywności wykorzystania składników pokarmowych i ograniczonym oddziaływaniu na środowisko naturalne – wyjaśnia Artur Dziekański, rzecznik Azotów.
Nową jednostkę badawczą Azoty uruchomiły też w Kędzierzynie-Koźlu, a kolejna ruszy w Puławach. Inwestycja w puławskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta