Jakie będą sankcje, kary oraz przebieg postępowania
Planowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przewiduje m.in. możliwość orzeczenia wobec firmy zakazu reklamy, korzystania z dotacji bądź ubiegania się o zamówienia publiczne. Może to utrudniać działalność bardziej niż kary pieniężne.
W trzeciej części cyklu opisującego zasady z planowanej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przedstawiamy kwestie związane z karami i środkami karnymi, które mogą być orzekane wobec podmiotów zbiorowych, oraz podstawowe zasady, związane z prowadzeniem postępowań przeciwko takim podmiotom.
W planowanych przepisach przewidziane zostały, co do zasady, tylko dwa rodzaje kar, tj. kara pieniężna oraz kara w postaci rozwiązania albo likwidacji podmiotu zbiorowego.
Wysokość kary pieniężnej może wynosić od 30 tys. zł do 30 mln zł (a w przypadku braku odpowiednich procedur w zakresie sygnalistów – nawet 60 mln zł).
O ile nie budzi wątpliwości to, że podstawową karą nakładaną na podmioty zbiorowe powinna być kara pieniężna, to jednak już rozpiętość „widełek", w których kary mogą być nakładane, może budzić pewien niepokój. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że kara w maksymalnej wysokości będzie bardzo dolegliwa praktycznie dla każdego podmiotu zbiorowego.
Najwięcej kontrowersji wzbudza natomiast druga z proponowanych kar, tj. kara w postaci rozwiązania podmiotu zbiorowego, polegająca niejako na „nacjonalizacji" podmiotu zbiorowego. Co ważne, kara ta nie będzie mogła być orzekana w każdym przypadku, a jedynie w sytuacjach, gdy spełnione zostaną określone przesłanki. (...)
Aby orzec karę w postaci rozwiązania:
1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta