Pomoc od spółki z grupy biznesowej nie daje korzyści w CIT
Nawet jeśli umowa wsparcia z firmą powiązaną ma elementy charakterystyczne dla świadczeń innych niż zarządzanie i kontrola czy doradztwo, to o konieczności wyłączenia z kosztów przesądza przewaga cech dla nich istotnych.
W 2018 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów ustawy o CIT. Wskazała, że działa w branży motoryzacyjnej. Opracowuje i produkuje podzespoły oraz karoserie do samochodów osobowych. Należy do grupy międzynarodowej, do której należy też spółka niemiecka – dla niej podmiot powiązany w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT. Świadczy na jej rzecz (w zamian za wynagrodzenie) różnego rodzaju usługi. Obejmują one przede wszystkim utrzymywanie relacji z dostawcami oraz przeprowadzenie weryfikacji/walidacji/audytu norm oraz certyfikatów wyrobów, w celu zapewnienia zgodności dostarczanych grupie materiałów ze specyfikacją.
Podatniczka zapytała czy wydatki ponoszone na takie usługi podlegają wyłączeniu z kosztów na podstawie art. 15e ustawy o CIT. W jej ocenie opisane usługi wykazują tak daleko idące podobieństwo do usług pośrednictwa komercyjnego oraz usług w zakresie badań i analiz technicznych, że nie sposób uznać ich nie tylko za usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń, ale także za świadczenia o podobnym charakterze.
Innego zdania był jednak fiskus. Zauważył, że katalog świadczeń z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, skutkujących ograniczeniem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, można podzielić na dwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta