Miliardy dolarów na badania i rozwój
Chińczycy i Amerykanie wydają co roku najwięcej na działalność badawczo- -rozwojową. Dla polskiej branży to też jedno z najważniejszych wyzwań. Barbara oksińska
Rosnące oczekiwania klientów i presja ze strony konkurencji napędzają innowacje w polskim przemyśle chemicznym. Światowi gracze inwestycje w tym obszarze realizują od lat, a motorami ich działań są m.in. rewolucja cyfrowa, ochrona klimatu i dążenie do maksymalnego powtórnego wykorzystania odpadów.
– Dziś opracowanie zupełnie nowatorskich rozwiązań jest znacznie trudniejsze, niż to było kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dlatego ważne jest, żeby nie tyle ścigać się z największymi, ile by uzyskiwać pozytywne efekty z prowadzonych prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które nawet w niewielkich ilościach wzmacniają konkurencyjność sektora i całej gospodarki – przekonuje Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC).
Potężne środki
Z ostatniego raportu Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Chemicznych (ICCA) wynika, że światowy przemysł chemiczny inwestuje rocznie około 51...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta