Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia
Mimo czytelnych wskazówek ustawodawcy problematyka przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia potrafi budzić kontrowersje. Zgodnie z art. 819 kodeksu cywilnego roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech (§ 1); w wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania (§ 3); bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także poprzez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub poprzez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem; bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia (§ 4).
Co powinno być oczywiste, instytucja przedawnienia odnosi się do przedawnienia „roszczeń" (zob. także art. 117 i nast. k.c.). Roszczeniem z kolei jest prawnie gwarantowana możliwość żądania od określonej osoby oznaczonego działania (wyrok SN z 12 grudnia 2001 r., sygn. akt III CKN 28/01, LEX nr 358775). Ujmując rzecz inaczej, roszczenie w znaczeniu materialnym stanowi prawo podmiotowe, którego treścią pozostaje możliwość domagania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta