Coraz ważniejszy najemca
MAGAZYNY | Elektroniczny handel napędza rynek magazynowy, choć ma specjalistyczne wymagania.
Wartość polskiego rynku e-handlu sięgnie w tym roku 50 mld zł, szacuje w raporcie Statista Digital Market Outlook. Do 2022 r. jego wartość ma zwiększyć się o niemal połowę. Polska jest 13. na świecie najszybciej rosnącym rynkiem e-handlu. Korzysta z niego 15 mln Polaków.
Ten szybko rosnący rynek zmienia także polski sektor magazynowy, którego zasoby sięgają 16 mln mkw., a w budowie są kolejne dwa. Udział e-commerce wzrósł z poziomu poniżej 1 proc. rynku magazynowego w 2009 r. do ponad 10 proc. i stale rośnie. – Po bardzo intensywnym roku 2018 wszystko wskazuje na to, że w roku 2019 rynek nieruchomości magazynowych będzie rósł równie dynamicznie. Rozwój branży będzie, podobnie jak w ubiegłych latach, napędzany przez sektory takie jak produkcja, logistyka, a także oczywiście e-commerce. Zwłaszcza ten ostatni, ze względu na coraz większą popularność e-zakupów, będzie paliwem napędowym naszego rynku – uważa dyrektor Segro na Europę Centralną Magdalena Szulc.
Właściwa lokalizacja
Elastyczność, którą musi zachować handel internetowy, powoduje, że powierzchnia oferowana dla firm z internetowego kanału sprzedaży jest różnorodna. – Może ona wahać się od raptem 2–3 tys. mkw., dedykowanych jedynie na obsługę zawrotów i serwisy tworzące wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta