Kiedy sposób zapłaty wykluczy koszt podatkowy
W ujęciu bilansowym uregulowanie faktur gotówką albo przelewem sprowadza się do ujęcia rozrachunku w korespondencji z kontem „Kasa" lub „Rachunki bankowe". Jednak jeśli to wydatek powyżej 15 tys. zł, trzeba uważać w rozliczeniach PIT i CIT.
Zgodnie z art. 19 prawa przedsiębiorców, dokonywanie lub przyjmowanie płatności (oznaczających obowiązek regulowania zobowiązań pieniężnych w określonym terminie) związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować bezgotówkowo, za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
∑ stroną transakcji (rozumianej – zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych – jako umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub usługi, zawierana w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą), z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,
∑ jednorazowa wartość tran- sakcji (tj. ogólna wartość należności lub zobowiązań, określona w umowie zawartej między przedsiębiorcami), bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego datę transakcji.
Karta debetowa jak przelew
Pod pojęciem rachunku płatniczego należy rozumieć rachunek prowadzony dla jednego lub większej liczby użytkowników, służący do wykonywania transakcji płatniczych, w tym także rachunek bankowy oraz rachunek członka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta