Proces likwidacji spółki kapitałowej w księgach
Decyzja o zamknięciu firmy jest równoznaczna z tym, że założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne. W takich warunkach aktywa wycenia się po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia lub kosztów wytworzenia. MAREK BAROWICZ
Likwidacja spółki kapitałowej (tj. spółki akcyjnej i z o.o.) poprzedza jej rozwiązanie, które formalnie następuje – zgodnie z art. 272 i art. 478 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) – w dacie wykreślenia spółki z KRS. Otwarcie likwidacji spółki następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd lub powzięcia przez wspólników (walne zgromadzenie) uchwały o rozwiązaniu spółki. Likwidacja prowadzona jest pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji". W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną (art. 274 i art. 461 k.s.h.).
Zadania zarządu
W okresie likwidacji nie można wypłacać wspólnikom (akcjonariuszom) zysków, dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań, ani ustanawiać prokury (dotychczasowa prokura wygasa w momencie otwarcia likwidacji). Likwidatorami są członkowie zarządu, jeśli umowa (statut) spółki lub uchwała wspólników (walnego zgromadzenia) nie stanowi inaczej. Likwidatorom, w granicach ich kompetencji, przysługuje prawo prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego:
- otwarcia likwidacji,
- imion i nazwisk likwidatorów oraz ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta