Krócej nie znaczy mniej
Niepełnosprawny sędzia ma ograniczony czas pracy, ale tyle samo zadań co zdrowy.
Niepełnosprawność dotyka wszystkich grup pracowników, wśród nich także sędziów. W praktyce powstają jednak wątpliwości z określeniem czasu pracy sędziów będących osobami niepełnosprawnymi. Wydaje się przy tym, że obowiązujące regulacje prawa o ustroju sądów powszechnych i regulaminu urzędowania sądów powszechnych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie pozwalają na odpowiednie ukształtowanie czasu pracy niepełnosprawnych sędziów. Dlatego też celowe byłoby uzupełnienie o ten aspekt obowiązujących przepisów.
Z art. 83 ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika wprost, że czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań. Zadaniowy czas pracy nie jest czymś szczególnym. Funkcjonuje on także dla wielu innych grup zawodowych na podstawie art. 140 kodeksu pracy, w myśl którego w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją, albo też miejscem wykonywania może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca po porozumieniu się z pracownikiem ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając jego wymiar wynikający z norm określonych w art. 129 k.p.
Można stwierdzić, że zadaniowy czas pracy jest wprowadzany wówczas, gdy nie ma potrzeby lub możliwości ustalania, ile dokładnie ma przebywać pracownik w zakładzie pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta