Zaległe składki to nie przychód pracowników
Spółka uiszczając ustalone w wyniku kontroli kwoty na ZUS od wypłaconych świadczeń, w części należnej od zatrudnionych, nie dokonuje żadnego przysporzenia zwiększającego ich majątek.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka podała, że jako pracodawca wypłacała z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) świadczenia pieniężne – zróżnicowane, ale tylko na podstawie dochodu pracownika osiągniętego w zakładzie pracy.
Po kontroli ZUS okazało się, że wypłata świadczeń pieniężnych z zfśs powinna wynikać z dochodu pracownika na członka rodziny, a nie zależeć jedynie od dochodu pracownika w zakładzie pracy. Po przegraniu sporów spółka opłaciła z własnych środków zaległe składki na ubezpieczenie społeczne od świadczeń wypłaconych z zfśs, co do których ZUS zakwestionował prawidłowość zastosowania kryterium socjalnego. Teraz planuje wystąpić do pracowników z pytaniem czy wyrażają zgodę na potrącenie zaległych składek. Nie kryła jednak, że spodziewa się odpowiedzi negatywnej, a nie istnieje inna przewidziana prawem podstawa, która upoważniałaby pracodawcę do takiego potrącenia.
W tej sytuacji spółka zapytała, czy zapłata za pracownika (także byłego) zaległych składek na ubezpieczenie społeczne (w części, w której obciążają one wynagrodzenie pracownika), stanowi jego przychód i czy spółka ma obowiązek odprowadzenia zaliczki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta