Sześć mitów o ochronie życia
Odpowiedzi w kwestii aborcji zależą od postawionego pytania.
Dyskusja o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję" i wniosku o zbadanie konstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej nie cichnie, a jej argumentacja coraz bardziej traci znamiona merytoryczności. Hasła „Polska jak Salwador" czy „ONZ zakaz aborcji uznaje za tortury" są nośne, jednak nie ma w nich krzty prawdy.
„Piekło kobiet" w Salwadorze
Nie tak dawno temu wiele medialnych tytułów epatowało nagłówkami o kobietach „skazanych za poronienie" w Salwadorze. Szczegółowe analizy prawne opublikowane przez Instytut Ordo Iuris wykazały jednak, że salwadorski kodeks karny absolutnie nie penalizuje poronienia, tylko aborcję. Co więcej, treść przepisów oraz orzecznictwo sądów Salwadoru potwierdzają, że kobiety przedstawiane jako skazane „za poronienie" w rzeczywistości odpowiadały za dzieciobójstwo, a więc celowe pozbawienie życia swojego już urodzonego dziecka. Choć nagłówki redagowane są już dużo ostrożniej, zwolennicy prawa do uśmiercania dzieci na prenatalnym etapie rozwoju wciąż przedstawiają Salwador jako najstraszniejsze miejsce na ziemi, ponieważ obowiązuje tam pełna ochrona życia poczętego. Jak pokazuje klasyfikacja opublikowana przez analityków Instytutu Ordo Iuris, jest jeszcze 57 innych państw, które w takim samym stopniu – czyli w pełni - chronią życie od poczęcia. Piekło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta