Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia zagra w trójkącie

16 kwietnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
źródło: Rzeczpospolita

Pierwszy raz od dekad chadecy z socjalistami nie będą już sami rozdawali kart po eurowyborach. Ale konserwatyści są za słabi, aby przejąć ich miejsce.

Europejska centrala szykuje się do wielkiej gry o władzę. Do obsadzenia będzie tej jesieni pięć kluczowych stanowisk: szefa Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych i prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Do tej pory wszystko odbywało się w gronie dwóch ugrupowań: Europejskiej Partii Ludowej (EPP), zrzeszającej siły umiarkowanej prawicyj oraz Socjalistów i Demokratów (S&D). Ale ta epoka przeszła już do historii.

– Chadecy, ale przede wszystkim socjaliści stracą w tych wyborach bardzo dużo głosów. Nie ma mowy, aby mieli razem większość w europarlamencie – mówi „Rz" Olaf Wientzek, analityk niemieckiej fundacji Konrada Adenauera, zajmujący się przygotowywaniem prognoz przyszłego rozkładu głosów w PE.

Ego Salviniego

Dziś EPP ma 221 deputowanych, S&D – 191. Gdyby do brexitu ostatecznie nie doszło (na razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament