Rada gminy może jedynie określić maksymalną wysokość poręczeń
To wójt, jako organ wykonawczy gminy, może wyrazić zgodę na udzielenie konkretnego poręczenia dla wybranego przez gminę podmiotu.
- Nasza gmina chce udzielić spółdzielni socjalnej poręczenia tytułem dofinansowania z programu pomocowego. Czy uchwałę ma podjąć rada gminy czy też konieczne jest zarządzenie wójta? Uważamy że pozwala na to m.in. art. 94 ustawy o finansach publicznych i ustawa o spółdzielniach socjalnych.
Na podanie zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w przepisach, dlatego konieczna jest analiza systemowa w kontekście różnych aktów prawnych. I tak, skoro mowa o poręczeniu przypomnieć warto, że jest to instytucja prawa cywilnego. Ustawodawca w art. 876 Kodeksu cywilnego postanowił, że przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.
W wyroku Sądu Najwyższego z 19 czerwca 2018 r. (sygn. akt I CSK 531/17) podano: „Umową poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik go nie wykonał. Ma ona wprawdzie charakter subsydiarny, ale statuuje własne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta