Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarządzanie biznesem komunalnym

16 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Teresa Siudem

 

W niemal każdej dyskusji o zadaniach samorządu akcentowany jest problem zadań nakładanych na lokalne władze w kontekście środków finansowych, jakimi dysponują. Istniejące potrzeby inwestycyjne konfrontuje się z brakiem środków pomocowych oraz – często wysokim – współczynnikiem zadłużenia gminy. Czy w obliczu takich realiów funkcjonowania branża komunalna ma być jedynie dostawcą usług komunalnych? Czy jest dzisiaj potrzebna, a raczej czy jest możliwa zmiana podejścia lokalnych włodarzy do tych kwestii w obliczu konieczności funkcjonowania w reżimie finansów publicznych? Jak szacować koszt kapitału, który gmina przekazuje do spółki komunalnej? I wreszcie, jak racjonalizować koszty jednocześnie zachowując poziom usług. Na pytania te przedstawiciele samorządów i spółek komunalnych szukali odpowiedzi podczas panelu „Efektywne zarządzanie biznesem komunalnym – czy jest możliwe?" na V Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie.

Renata Ćwirzeń-Szymańska Skarbnik Urzędu Miasta Opole

Realizując inwestycje wykorzystujemy środki własne, sięgamy po środki unijne, dotacje budżetu państwa i instrumenty zwrotne: pożyczki, obligacje. Jednak, jak w każdym samorządzie te potrzeby inwestycyjne są jeszcze większe, wręcz nieograniczone, dlatego szukamy innych możliwych źródeł ich finansowania.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament