Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność: gmina zapłaci 60 tys. zł, bo zaniedbała niebezpieczny zakręt

16 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Zarządca drogi odpowiada za skutki wypadku do jakiego doszło 
na nieprawidłowo wyprofilowanym i oznakowanym zakręcie.

 

Wiktor T. (dane zmienione) domagał się przed sądem od gminy 250 tys. zł zadośćuczynienia za skutki wypadku, jakiemu uległ w listopadzie 2012 roku. Wówczas 16-letni mężczyzna jechał motocyklem po miejskiej drodze, która jego zdaniem była niewłaściwie oznakowana i oświetlona. Wypadł na łuku z drogi i uderzył w betonową podstawę latarni oraz jej elementy, pozostawione tam po wcześniejszym wypadku. W wyniku zdarzenia doznał poważnych obrażeń (rozpoznano u niego m.in. masywny uraz okolicy twarzoczaszki, obrzęk mózgu, zakrzep pourazowy tętnicy środkowej mózgu oraz niedowład połowiczy całkowity lewostronny). Poszkodowany musiał poddać się kosztownej i uciążliwej rehabilitacji, a lewostronny paraliż utrzymuje się do chwili obecnej. Został on też zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności.

14 zdarzeń w cztery lata

Samorząd chciał oddalenia powództwa. Nie kwestionując faktu, że do wypadku doszło, ani też nie negując jego skutków zaprzeczył by ponosił odpowiedzialność z tego tytułu, a przyczyn zdarzenia upatrywał w nadmiernej prędkości, z jaką poruszał się motocyklista oraz w braku kwalifikacji do prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Sąd Okręgowy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament