Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obniżka ostrożnie skalibrowana

16 kwietnia 2019 | Prawo | Paweł Rochowicz Anna Cieślak-Wróblewska

Minister finansów zapowiada 17-proc. stawkę dla mało zarabiających i zwolnienie dla osób w wieku do 26 lat. anna cieślak-wróblewska paweł rochowicz

 

Resort finansów przedstawił w poniedziałek szczegóły zapowiadanych wcześniej rozwiązań podatkowych w ramach tzw. „piątki Kaczyńskiego". Mają one sprzyjać aktywizacji młodych osób na rynku pracy i zmniejszeniu tzw. klina podatkowego.

Na start bez podatku

Ogólne zapowiedzi z lutego br. przewidywały obniżkę PIT dla najmniej zarabiających, zwolnienie z podatku dla osób, które nie skończyły 26 lat, a także podwyżkę kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. Z prezentacji przedstawionej przez minister finansów Teresę Czerwińską wynika jednak, ze te udogodnienia będą obwarowane wieloma warunkami.

– Zapowiedzi były ogólne, ale do ministerstwa finansów należy odpowiednia kalibracja przepisów – tłumaczyła minister Czerwińska na konferencji dla dziennikarzy.

I tak, osoby do 26. roku życia nie zapłacą podatku, ale tylko jeśli pracowały na etacie, wykonywały pracę nakładczą albo będą pozostawały w stosunku służbowym czy też spółdzielczym stosunku pracy. Ulga nie obejmie więc umów zleceń ani samozatrudnienia. Gdy młody pracownik osiągnie w ciągu roku 42 764 zł dochodu – zacznie płacić podatek. Nie wyjaśniono, czy od całości, czy od tego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament