Z drogi do 5G trzeba usunąć przeszkody
Uruchomienie sieci mobilnej nowej generacji na wzór Korei Południowej to nie problem, jeśli ma się sprzyjające otoczenie prawne. W Polsce nadal je tworzymy.
Choć 2018 rok minął operatorom telekomunikacyjnym pod znakiem stabilizacji sprzedaży i pierwszego wzrostu zysków, na polskim rynku telekomunikacji mobilnej wartym około 24 mld zł, jednym z największych w Europie pod względem liczby aktywowanych usług, zrobiło się ostatnio nerwowo.
Dogonić Koreę i USA
– 3 kwietnia był bardzo ważnym dniem dla 5G na świecie. Korea Południowa uruchomiła sieć 5G na częstotliwościach 3,5 GHz, a Stany Zjednoczone w paśmie 28 GHz. Widać więc, że niektóre kraje azjatyckie i Ameryka są na przedzie tego wyścigu. Jest ryzyko, że Polska, tak jak część Europy, pozostanie nieco w tyle. Jednak nie z powodu technologii. Technologia jest gotowa. Powodem opóźnień jest dostępność częstotliwości, umiejętność budowy nowych stacji bazowych oraz konieczność harmonizacji norm promieniowania elektromagnetycznego. Jeśli te trzy problemy zostaną rozwiązane, Polska może jeszcze wrócić na przód peletonu – uważa Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce.
Ericsson brał udział w obu wdrożeniach w USA i Korei Płd.
Tomasz Muda,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta