Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kompetencje Organ uchwałodawczy musi działać w granicach upoważnienia ustawowego

16 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy w uchwale w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego winna wykazać jednoznacznie okresy spłaty kredytu i nie może tego delegować na wójta.

- Nasza rada gminy chce zaciągnąć kredyt długoterminowy na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. W treści uchwały nie zamierzamy określać informacji dotyczącej okresu spłaty kredytu pozostawiając to wójtowi. Czy to praktyczne rozwiązanie będzie właściwe? Czy konieczne jest wykazanie tego kredytu jeszcze w uchwale budżetowej?

Analiza podanego zapytania musi być poprzedzona odniesieniem się do dwóch aktów prawnych, tj.: ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Obie kwestie nie wynikają jednoznacznie z tych aktów prawnych.

Jeśli chodzi o pierwszą z ww. ustaw, na uwagę zasługuje regulacja art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. c. Wynika z niej, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zaciągania długoterminowych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. We...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament