Realizacja projektów fotowoltaicznych
W przypadku projektów fotowoltaicznych mieszkaniec w żaden sposób nie może być uznany za inwestora, inwestorem w takiej sytuacji jest miasto.
Wykonawca usług nie występuje w takim przypadku w roli podwykonawcy, a tym samym, miasto nie ma obowiązku stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do nabywanych od niego usług budowlanych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 3 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Lu 62/19.
Wniosek o interpretację
Miasto wystąpiło o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazało, że realizuje inwestycję w zakresie odnawialnych źródeł energii polegającą na zakupie i montażu urządzeń fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę i drewno.
Urządzenia będą instalowane na/w budynkach stanowiących własność mieszkańców. Inwestycja realizowana jest na podstawie kontraktów o roboty budowlane zawieranych z wyłonionymi przez miasto wykonawcami, u których miasto zakupiło usługę montażu i uruchomienia instalacji. Faktury z tytułu realizacji inwestycji wystawiane są na miasto. Zdaniem miasta usługi nabywane od wykonawców klasyfikowane są jako PKWiU 43.22.12.0 „Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta