Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie zamiany działek z 23 proc. stawką VAT

16 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Czynność zamiany niezabudowanych działek, będących własnością gminy, w zamian za inną nieruchomość stanowiącą własność osób fizycznych, będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, która powinna zostać opodatkowana z zastosowaniem podstawowej stawki VAT .

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 4 stycznia 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.812. 2018.2.AGW) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT zamiany działek gruntu. Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, gmina planuje zawrzeć z mieszańcami dobrowolne umowy, na podstawie których zostanie dokonana zamiana nieruchomości. W ten sposób wnioskodawca ma zamiar nabyć działkę, która sąsiaduje z gruntami stanowiącymi już jego własność.

Zamysłem gminy jest scalenie gruntu i przeznaczenie go na cele sportowe i rekreacyjne, a więc związane z jej zdaniami własnymi wynikającymi z ustawy o samorządzie gminnym. Nieruchomości podlegające zamianie zostały nabyte przez wnioskodawcę z mocy prawa na podstawie przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, w związku z czym gmina nie miała prawa do odliczenia VAT z tytułu ich nabycia.

Zbywane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament