Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do 30 czerwca organ stanowiący rozliczy organ wykonawczy

25 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada powiatu musi poddać procedurze rozpatrzenia i zatwierdzenia zarówno sprawozdanie finansowe, jak i z wykonania budżetu – nawet jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że absolutorium nie zostanie udzielone.

 

∑ W radzie powiatu panuje przekonanie że zarząd powiatu nie uzyska absolutorium za 2018 r. Czy trzeba więc rozpatrywać i  zatwierdzać oba sprawozdania: finansowe i z wykonania budżetu, skoro już z jednego z nich (z wykonania budżetu) wynika, że absolutorium nie będzie udzielone?

Instytucja absolutorium jest kluczową kwestią dla oceny wykonania budżetu w jednostce samorządu terytorialnego, w tym w powiecie. Istotę absolutorium trafnie przedstawiono w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12  marca 2015 r. (sygn. akt II GSK 231/14) gdzie wskazano: Absolutorium, nazywane inaczej skwitowaniem lub rozliczeniem, to akt uznający za prawidłową działalność finansową organu, któremu absolutorium jest udzielane, na podstawie przedłożonego sprawozdania. Udzielenie absolutorium oznacza więc aprobatę organu stanowiącego dla działań organu wykonawczego i uznanie, że plan w postaci budżetu uchwalonego przez organ stanowiący danej jednostki samorządu terytorialnego został należycie wykonany. W procesie udzielania absolutorium konieczne jest uzyskanie odpowiedzi, jak wygląda stan planowanych dochodów i wydatków budżetowych w stosunku do jego realizacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11389

Wydanie: 11389

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament