Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwolnienie rynku to szansa dla fintechów

25 czerwca 2019 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Maciej Rudke
źródło: Rzeczpospolita

Zmiany prawne dadzą nowe możliwości startupom finansowym. Poprawią konkurencyjność i innowacyjność sektora bankowego. Ucieszą też klientów.

 

W połowie września tego roku w życie wejdzie unijna dyrektywa PSD2 dotycząca płatności. Banki będą musiały udostępnić podmiotom trzecim, czyli na przykład fintechom, specjalne interfejsy programowania aplikacji (API), co da im dostęp do niektórych danych o klientach.

Koniec dyktatu banków

Dzięki temu mogą powstać nowe produkty, zmienić się też może układ sił w zdominowanym przez banki sektorze finansowym. Będzie to duża zmiana i szansa dla fintechów, które do tej pory musiały podpisywać z bankami specjalne umowy, jeśli chciały z nimi współpracować. To krok w kierunku koncepcji otwartej bankowości wprowadzonej przez PSD2, według której informacje o produktach bankowych klienta mogą – za jego zgodą – zostać udostępnione podmiotom zewnętrznym. Zewnętrzne aplikacje będą się mogły połączyć z kontem bankowym klienta, podobnie jak różne serwisy łączą się z jego kontami w mediach społecznościowych.

– Otwarta bankowość to szansa na lepsze zrozumienie klientów i dostarczenie im jak najbardziej dopasowanych produktów. Chcemy ułatwiać bankowanie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11389

Wydanie: 11389

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament