Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwój w długim okresie ważniejszy niż doraźny zysk

25 czerwca 2019 | Dodatki Jednodniowe | Anita Błaszczak
≥Firmy rodzinne mają stabilną strukturę właścicielką, a władza przekazywana  jest z pokolenia na pokolenie
źródło: AdobeStock
≥Firmy rodzinne mają stabilną strukturę właścicielką, a władza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie

Specyfika firm rodzinnych | Atuty to szybkość podejmowania decyzji, otwartość na ryzyko, silna identyfikacja pracowników z organizacją. Do wad można z kolei zaliczyć dość częsty wodzowski styl prowadzenia biznesu.

 

Pomimo rosnących kosztów pracy, silnej konkurencji i zmiennego otoczenia prawnego prawie dwie trzecie rodzinnych firm w Polsce dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją kondycję. Tylko 4 proc. zaczynało ten rok z obawą, że ich sytuacja ekonomiczna będzie kiepska – wynika z najnowszej, siódmej już edycji Barometru Firm Rodzinnych KPMG.

– Firmy rodzinne mają kilka atutów, które wyróżniają je na rynku – ocenia Andrzej Bernatek, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Szansa na milowe kroki

Na pierwszym miejscu wśród atutów wymienia szybkość podejmowania decyzji dotyczących bieżącej działalności. Drugim atutem jest otwartość na ryzyko, co w dłuższej perspektywie daje szanse na milowe kroki w rozwoju biznesu.

Kolejną przewagą rodzinnych biznesów jest często silna identyfikacja pracowników z organizacją. Ma to duże znaczenie w każdej sytuacji, ale dzisiaj liczy się szczególnie. W naszym kraju mamy niskie bezrobocie. Polacy bez sentymentu zmieniają pracę. Łatwo ich skusić lepszymi warunkami u konkurencji. Odchodzą i z międzynarodowych korporacji, i z firm, które nie dbają dostatecznie o przyjazną atmosferę i kulturę w pracy. Właśnie przyjazna atmosfera i bliskie relacje są często wskazywane jako ważne kryterium wyboru pracodawcy. Według badania przeprowadzonego przez Fundację Firmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11389

Wydanie: 11389

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament