Przymusowa podzielona płatność w miejsce odwrotnego obciążenia
1 listopada 2019 r. w przypadku niektórych towarów i usług zostanie wprowadzony obowiązek korzystania mechanizmu split payment. Niestety stosowanie nowych przepisów będzie powodować sporo wątpliwości interpretacyjnych.
Od 1 listopada 2019 r. będzie trzeba stosować mechanizm podzielonej płatności (split payment) w pewnych sektorach gospodarki. Mechanizm ten funkcjonuje już obecnie i polega na tym, że nabywca będący podatnikiem VAT, płacąc za fakturę, wpłaca na specjalny rachunek VAT sprzedawcy kwotę całości lub części VAT z tej faktury, natomiast kwota netto (jej całość lub część) trafia na bieżący rachunek bankowy, do którego prowadzony jest ten rachunek VAT (ewentualnie regulowana jest w inny sposób, np. gotówką lub w drodze kompensaty). Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT są własnością sprzedawcy, ale dysponowanie nimi jest ograniczone. Przymusowa podzielona płatność, która będzie obowiązywać w przypadku niektórych transakcji, nie wprowadza istotnych zmian w samym mechanizmie czy rachunku VAT, lecz jedynie pewne modyfikacje. Istotą zmiany jest obowiązkowe zastosowanie przymusowej podzielonej płatności w stosunku do niektórych transakcji. Należy też pamiętać, że podzielona płatność może być stosowana tylko do transakcji pomiędzy podatnikami VAT.
Nowy załącznik nr 15
Obligatoryjna podzielona płatność będzie stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które zasadniczo objęte są obecnie reżimem odwrotnego obciążenia (złom, surowce wtórne, odpady, wyroby ze stali i metali kolorowych, komputery przenośne, telefony komórkowe)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta