Jak przyciągać inwestorów
Miasta odgrywają wielką rolę w podtrzymaniu rozwoju gospodarek, a przede wszystkim – nadaniu mu nowej jakości.
Dotyczy to zwłaszcza metropolii, które są dla innych inspiracją i wzorem do naśladowania. Na całym świecie aglomeracje stają się katalizatorami zmian, przyciągając do siebie nowych mieszkańców, a wraz z nimi nowe biznesy i nowe pomysły. Metropolie często zresztą same inicjują te zmiany, dzięki m.in. coraz bardziej aktywnym uczelniom i pieniądzom, np. tym z unijnych dotacji, które pozwalają wspierać innowacyjne projekty.
Ale nie znaczy to, że miasta, rozwijając się, deprecjonują to, co jest wokół nich. Wręcz przeciwnie – aktywizują swoje bliższe i dalsze otoczenie. To na obrzeżach miast lokują się dziś wielkie centra logistyczne, nowoczesne powierzchnie magazynowe, nowe zakłady produkcyjne. Rola obszarów aglomeracyjnych rośnie również dzięki objęciu całego kraju projektem „Polskiej strefy inwestycji", przyznającej wszystkim inwestorom – oczywiście pod określonymi warunkami – podobne ulgi i wsparcie, jakie wcześniej przysługiwało wyłącznie tym lokującym się w specjalnych strefach ekonomicznych.
Polskie miasta znają swoją wartość. Wiedzą, że to odpowiednia jakość życia i zadowoleni mieszkańcy najlepiej przemawiają dziś do wyobraźni potencjalnych inwestorów. I właśnie to ma być magnesem dla nowoczesnego biznesu.
Jednocześnie rośnie specjalizacja regionalnych ośrodków, które swoimi wypracowanymi przez ostatnie lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta