Podatnik podzieli się z płatnikiem ciężarem podatku u źródła
Dla uniknięcia nadmiernych obciążeń administracyjnych po stronie zagranicznego kontrahenta, atrakcyjnym rozwiązaniem może być poniesienie przez polski podmiot części podatku, która powinna podlegać zwrotowi.
Opublikowane 1 stycznia 2019 r. zmiany w ustawie o CIT w zakresie podatku u źródła przewidują co do zasady konieczność pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) od należności wypłacanych podmiotom nieposiadającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby ani zarządu. Podatek należy pobrać w dniu dokonania wypłaty, według stawki podstawowej, od nadwyżki ponad kwotę 2 mln zł na rzecz tego samego podmiotu w danym roku podatkowym (stosownie do art. 26 ust. 2e ustawy o CIT, którego wejście w życie zostało na mocy rozporządzenia z 27 czerwca 2019 r., odroczone do końca br.). Podmiot wypłacający należność ma następnie prawo wystąpienia o zwrot różnicy między stawką podstawową a stawką wynikającą z przepisów szczególnych lub z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Chociaż obowiązek stosowania tego mechanizmu jest zawieszony do końca roku, to podatnicy przygotowują się do jego wdrożenia, czego świadectwem są liczne interpretacje indywidualne dotyczące rozliczania podatku u źródła opartego na samodzielnym poniesieniu obciążenia przez płatnika w drodze tzw. ubruttowienia należności.
Nowe przepisy wskazują wprost, że wniosek o zwrot podatku może złożyć również płatnik (tj. polski podatnik wypłacający należności na rzecz podmiotu zagranicznego), jeżeli wpłacił podatek z własnych środków i poniósł ciężar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta