Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawa wewnątrzwspólnotowa: nowe wymagania i ryzyka

30 września 2019 | Podatki i księgowość | Michał Kordiak

Planowane zmiany przepisów dotyczących podatku od towarów i usług wprowadzają wiele obowiązków i zaostrzają wymogi dotyczące sposobu dokumentowania transakcji przeprowadzanych z unijnymi kontrahentami.

4 grudnia ubiegłego roku Rada (UE) przyjęła pakiet rozwiązań mających za zadanie naprawę wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Rozwiązania te (funkcjonujące powszechnie pod mianem pakietu Quick Fixes) to dyrektywa Rady (UE) 2018/1910 i rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2018/1912. Aby dostosować polskie regulacje do unijnych zmian, Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o VAT i kodeksu karnego skarbowego.

Zakres zmian objętych aktami przyjętymi na szczeblu unijnym i planowaną nowelizacją ustawy o VAT dotyczy m.in. prawa do zastosowania stawki zero proc. w zakresie dostaw wewnątrzwspólnotowych. Zmiany wprowadzają wiele nowych obowiązków i zaostrzają wymogi dotyczące sposobu dokumentowania transakcji przeprowadzanych z unijnymi kontrahentami.

Stan obecny

Zgodnie z aktualnymi regulacjami ustawy o VAT, dostawa towarów na rzecz unijnego kontrahenta może zostać opodatkowana stawką zero proc. VAT pod warunkiem, że nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego (numer VAT-UE). Dodatkowo przepisy wymagają złożenia informacji podsumowującej oraz posiadania przez podatnika dowodów na potwierdzenie tego, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone do unijnego nabywcy.

Zgodnie z unijnym i krajowym orzecznictwem, ww. warunki dotyczące numeru VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11471

Wydanie: 11471

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Monitor Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament