Mądrość Europy w światowym konflikcie
Ta wojna będzie kosztowna dla wszystkich. Ludzie nie doceniają tego, w jakim stopniu otwarty, wolny rynek jest konstrukcją polityczną – mówił Arnaud Mares, główny ekonomista ds. Europy w Citi. materiały przygotowane we współpracy z Citi Handlowy
– Wygranych nie będzie, jednak mniej osłabione wyjdą z niej Chiny – wyjaśniał z kolei prof. Grzegorz Kołodko podczas debaty na temat konfrontacji amerykańsko-chińskiej.
Rozmówcy dyskutowali podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Okazją była debata „Polska w układance wielkich mocarstw. Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych z krajowej wspólnotowej perspektywy". Wzięli w niej udział Shada Islam, dyrektor Friends of Europe, prof. Grzegorz Kołodko, Arnaud Mares, główny ekonomista Citi na region europejski, i Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Andrzej Olechowski, przewodniczący rady nadzorczej banku Citi Handlowy, który moderował debatę, podkreślił, że konfrontacja rozgrywa się pomiędzy USA, które są hegemonem świata, i Chinami, które aspirują do bycia nim.
– Niepokojąco duża część amerykańskiego establishmentu uważa, że bez wojny się nie obędzie. Doświadczenie mówi, że konfrontacja jest bardzo prawdopodobna. Aby uniknąć pułapki Tukidydesa, trzeba dokonać redefinicji stosunków chińsko-amerykańskich. Czy konflikt USA i Chin będzie 17. z kolei rozwiązanym na drodze pokojowej, czy też 13. zakończonym wojną? – pytał rozmówców Andrzej Olechowski.
Zdaniem prof. Kołodki o wojnie w znaczeniu militarnym nie ma mowy, bo nikt nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta