Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mądrość Europy w światowym konflikcie

30 września 2019 | Ekonomia i rynek
Uczestnicy debaty nad rywalizacją wielkich mocarstw zastanawiali się nad jej skutkami zarówno dla samych Chin i USA,  jak i dla całej globalnej gospodarki, zwłaszcza Unii Europejskiej i Polski
źródło: materiały prasowe
Uczestnicy debaty nad rywalizacją wielkich mocarstw zastanawiali się nad jej skutkami zarówno dla samych Chin i USA, jak i dla całej globalnej gospodarki, zwłaszcza Unii Europejskiej i Polski
Arnaud Mares jest głównym ekonomistą ds. Europy w Citi
źródło: materiały prasowe
Arnaud Mares jest głównym ekonomistą ds. Europy w Citi

Ta wojna będzie kosztowna dla wszystkich. Ludzie nie doceniają tego, w jakim stopniu otwarty, wolny rynek jest konstrukcją polityczną 
– mówił Arnaud Mares, główny ekonomista ds. Europy w Citi. materiały przygotowane 
we współpracy z Citi Handlowy

 

– Wygranych nie będzie, jednak mniej osłabione wyjdą z niej Chiny – wyjaśniał z kolei prof. Grzegorz Kołodko podczas debaty na temat konfrontacji amerykańsko-chińskiej.

Rozmówcy dyskutowali podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Okazją była debata „Polska w układance wielkich mocarstw. Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych z krajowej wspólnotowej perspektywy". Wzięli w niej udział Shada Islam, dyrektor Friends of Europe, prof. Grzegorz Kołodko, Arnaud Mares, główny ekonomista Citi na region europejski, i Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Andrzej Olechowski, przewodniczący rady nadzorczej banku Citi Handlowy, który moderował debatę, podkreślił, że konfrontacja rozgrywa się pomiędzy USA, które są hegemonem świata, i Chinami, które aspirują do bycia nim.

– Niepokojąco duża część amerykańskiego establishmentu uważa, że bez wojny się nie obędzie. Doświadczenie mówi, że konfrontacja jest bardzo prawdopodobna. Aby uniknąć pułapki Tukidydesa, trzeba dokonać redefinicji stosunków chińsko-amerykańskich. Czy konflikt USA i Chin będzie 17. z kolei rozwiązanym na drodze pokojowej, czy też 13. zakończonym wojną? – pytał rozmówców Andrzej Olechowski.

Zdaniem prof. Kołodki o wojnie w znaczeniu militarnym nie ma mowy, bo nikt nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11471

Wydanie: 11471

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Monitor Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament