Usługi prawne nie podlegają limitowaniu
Skoro ustawodawca nie postanowił wyraźnie, że ograniczenia powinny być stosowane do usług prawnych świadczonych przez podmioty powiązane, to znaczy, że wydatki na nie mogą być ujmowane w kosztach w pełnej wysokości.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 lipca 2019 r. (0111-KDIB2-1.4010.322.2019.1.BJ).
Podatnik jest producentem opon. Grupa kapitałowa, do której należy podatnik, wdrożyła strategię biznesową, zgodnie z którą centralne spółki grupy świadczą na rzecz pozostałych podmiotów usługi wsparcia obejmujące m.in. usługi doradztwa prawnego. Opłata z tego tytułu kalkulowana jest na podstawie kosztów poniesionych w związku ze świadczeniem usług, przypisanych usługobiorcom za pomocą kluczy rozliczeniowych. Opłaty ponoszone na zakup przedmiotowych usług spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT.
Podatnik chciał wyjaśnić, czy w odniesieniu do opłat z tytułu usług prawnych zastosowanie znajdzie ograniczenie dotyczące zaliczenia do kosztów podatkowych, wynikające z art. 15e ustawy o CIT. Zdaniem podatnika, usługi prawne nie podlegają temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta