Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia jest tylko człowiekiem

03 grudnia 2019 | Rzecz o prawie | Piotr Paduszyński

Piotr Paduszyński Prawodawca ma ich ustrzec od pokus w procesie.

Co pewien czas media obiegają komunikaty dziennikarzy lub działaczy społecznych, że zostali skazani za pomówienie innej osoby. Przykładem jest dziennikarz portalu www.wpolityce.pl ukarany za pomówienie sędziego polegające na użyciu potocznego zwrotu odnośnie do jednej z faz postępowania dyscyplinarnego prowadzonego wobec niego. Sformułowanie miało niestety odmienne od potocznego znaczenie w języku prawników, przez co było sprzeczne z prawdą i pomawiające. Wyrok pierwszej instancji utrzymał się w sądzie odwoławczym. Komentarze prasy były wtedy niekorzystne nie tylko dla sądu, ale i dla samego art. 212 kodeksu karnego. Echa tamtego wyroku słychać do dziś.

Niedawno z kolei było głośno o dwóch przegranych Jana Śpiewaka w sprawach o pomówienie (obie w pierwszej instancji). W jednej z córką byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, w drugiej z adwokatem Jerzym Szaniawskim. Na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd drugiej instancji jeszcze czekamy.

Oskarżony ma zawsze pod górkę

Nie znam szczegółów tych spraw i nie zamierzam gdybać, kto ma rację. Problem sprowadza się do tego, że oskarżony zawsze ma w takich sprawach pod górkę w procesie odwoławczym. Codzienne obserwacje z sal sądowych zmuszają mnie do konstatacji, że pod górkę ma często również przed sądem pierwszej instancji.

Nie chodzi o to, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament