Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi publiczne: nowe wyzwania dla zamawiających

03 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Mateusz Saczywko

Nowe prawo zamówień publicznych jest o wiele obszerniejsze niż obowiązująca ustawa. A to przekłada się na wyższe ryzyko popełnienia błędów po każdej ze stron postępowania.

Nowo uchwalona ustawa Prawo zamówień publicznych – zgodnie z zapowiedziami projektodawcy – ma rozwiązać szereg problemów, które występują w postępowaniach o zamówienie publiczne. A są nimi m.in.: nieproporcjonalnie mały udział małych i średnich przedsiębiorstw w rynku zamówień publicznych, zmniejszające się zainteresowanie wykonawców przetargami, koncentracja zamawiających na spełnieniu wymogów formalnych, zamiast na uzyskaniu najlepszego jakościowo produktu lub usługi czy też nieefektywny system kontroli zamówień publicznych. Problemy te od wielu lat stanowią wyzwania zarówno dla zamawiających jak i dla ustawodawcy, a wprowadzone z każdą kolejną nowelizacją rozwiązania nie przełożyły się na ich ograniczenie. Nie sposób jednak jednoznacznie stwierdzić, czy nowo przyjęta ustawa problemy te rozwiąże w sposób kompleksowy. Z całą pewnością będzie jednak wyzwaniem dla zamawiających z powodu nałożenia na nich szeregu nowych obowiązków.

Zamawiający nie lubią zmian

Zamówienia publiczne są kluczową formą udziału sektora publicznego w gospodarce (w 2017 r. wartość zamówień udzielanych na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych stanowiło 8,23 proc. PKB). Należy jednak zadać sobie pytanie, czy tak dogłębne zmiany w samej ustawie, która obowiązuje od ponad 14 lat i która przecież...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament