Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można przesłuchać stronę postępowania administracyjnego?

03 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Przesłuchanie strony prowadzone na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego ma charakter „posiłkowy". Można je zastosować, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy przesłanki. Jakub Dorosz-Kruczyński

 

Postępowanie dowodowe na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) i ordynacji podatkowej (o.p.) jest w dużym stopniu odformalizowane. Na organach administracji publicznej spoczywają jednak istotne obowiązki związane z dokumentowaniem czynności przeprowadzanych w sprawie. Przesłuchanie strony jest środkiem dowodowym, które musi zostać utrwalone w specjalny sposób.

Prawda obiektywna

Ogólne postępowanie administracyjne i postępowanie podatkowe oparte są na zasadzie prawdy obiektywnej (art. 7 k.p.a.; art. 122 o.p.). Jej konsekwencją jest konieczność orzekania w oparciu o fakty i okoliczności udowodnione. W nowszym orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że organy administracji publicznej powinny posługiwać się metodą „bezpośredniości". Zakłada ona, że w trakcie załatwiania sprawy organ powinien bezpośrednio zetknąć się z materiałem, który miał bezpośrednią styczność z weryfikowaną okolicznością (zob. wyrok WSA w Gliwicach z 9 kwietnia 2019 r., IV SA/Gl 870/18, LEX nr 2677326). Najlepszym przykładem takiego dowodu jest przesłuchanie.

Inicjatywa dowodowa w zakresie powoływania świadków i przesłuchiwania strony należy zasadniczo do organów administracji publicznej (zob. wyrok WSA w Białymstoku z 18 lipca 2019 r., II SA/Bk 185/19, LEX nr 2700112)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11524

Wydanie: 11524

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament